افزایش رتبه سایت یکی از هدف های اصلی تمامی شرکت هایی است که در فضای اینترنتی فعالیت دارند. در اینجا می توان  گفت، الکسا رنک از مهمترین فاکتورها در وب سایت یا تجارت به شمار می رود و بیشتر سایت های مشهور و معتبر دنیا، دارای رتبه مناسب و بالایی در الکسا هستند.
اما سوالی که در اینجا مطرح می شود اینکه الکسا چیست؟
الکسا عبارت است از شرکت اطلاعات وب که توسط شرکت بزرگ آمازون طراحی و توسعه یافته است که مسئولیت نگهداری داده ها و اطلاعات وب را مطابق با منطق نحوه اجرا بر عهده می گیرد.
الکسا، مجموعه ای از معیارها و اِلمان ها را برای تعیین کیفیت یک وب سایت در خود الگوریتم می کند. مهمترین عامل در تعیین الکسا رنک، تعداد نمایش صفحات وب سایت و تعداد روزانه ترافیک بازدیدکنندگان است. بیشتر شدن ترافیک وب سایت به افزایش رتبه الکسا می انجامد.
بیشترین الگوریتم و ساختار رتبه بندی در الکسا بر اساس وزن ترافیکی است که به سمت سایت ارسال می شود. به عبارت دیگر زمانی که بازدیدکنندگان الکسا تولبار (Alexa toolbar) را در مرورگر خود نصب می کنند، از طریق آن به وب سایت های مورد نظر خود هدایت می شوند که این امر موجب تقویت رنک وب سایت می شود. بازدید کنندگانی که از طریق الکسا تولبار سایت را بازدید می کنند، در رتبه الکسا تاثیرگذار هستند.

نکاتی برای افزایش رتبه سایت در الکسا

افزایش بازدیدکننده

زمانی که یک سایت بتواند بازدیدکننده های زیادی را به سمت خود جذب نماید، رتبه سایت اتوماتیک وار افزایش پیدا می کند.  عوامل متعددی در افزایش تعداد بازدیدکننده موثر است که از آن جمله می توان به نقش موتورهای جستجوگری همچون گوگل، مایکروسافت و یا از طریق تبلیغات لینک سایت خود در صفحات وب سایت های دیگر گه رتبه بالایی در ترافیک دارنند اشاره نمود.

عوامل دیگری که برای افزایش بازدیدکننده های سایت تاثیر گذار هستند عبارتند از:

وبلاگ نویسی مهمان

استفاده از تگ های مناسب

تهیه لیست دایرکتوری از وب سایت

بکارگیری کلمات مناسب و مخصوص

بهینه سازی در داخل و خارج سایت

استفاده از ALT در تگ تصاویر و لینکها

به کاری گیری موارد سئو جهت افزایش رتبه سایت 

استفاده از وب نوشته استوار بدون کپی از وب های دیگر

استفاده از کلمات کلیدی استراتیژیکی در تگ های متا

استفاده جداگانه از کلمات کلیدی برای هر عنوان، توضیحات، نام دامین

تشویق بازدید کنندگان برای به اشتراک گذاشتن لینک صفحات وب سایت

استفاده از بک لینک هایی که رتبه مناسبی در گوگل و سئو دارند برای مثال لینک های do follow

برجسته کردن کلمات کلمات کلیدی با بهره گیری از oogle Adwords or Microsoft Ad Centre

 

 نصب الکسا تولبار

در مرورگرهای فایرفاکس، کروم و اکسپلور، نصب الکسا تولبار می تواند به افزایش رتبه سایت در الکسا کمک کند. این کار را می توان با استفاده از دانلود تولبار الکسا انجام داد.

 قرار دادن وایجت الکسا رنک

با استفاده از کد جاوا اسکریپت الکسا، می توان در سایت خود وایجت رنک ایجاد کرد و کد آن را در تگ HTML وب سایت قرار داد. واجیت، رتبه سایت را به نمایش می گذارد.

 تشویق بازدید کنندگان برای استفاده از نوار ابزار الکسا

نصب و استفاده از نوار ابزار الکسا توسط بازدیدکنندگان اهمیت زیادی دارد. بدین منظور می توان لینک دانلود آن را در سایت خود قرار داد و از آنان درخواست دانلود و نصب نمود.
alexa001

 قرار دادن وب سایت خود در الکسا

یکی دیگر از روش های افزایش رتبه سایت در الکسا، قرار دادن لینک وب سایت خود در الکسا می باشد. و یا به اصطلاح  Claim کردن سایت است. در صورتی که وب سایت از وردپرس استفاده کند، می توان از طریق پلاگین مخصوص WordPress به راحتی وب سایت را وریفای کرد.

 ساخت بک لینک ها متناسب با الگوریتم های گوگل

بک لینک هایی که بر روی کلمات کلیدی اجرا می شود، به مثابه یک پل میان دو وب سایت ارتباط برقرار می کنند که بیشتر وزن سئو نیز بر اساس آن انجام می شود. به این معنا که کاربرد صحیح از بک لینک ها و ترافیک حاصل از آن ها می تواند رتبه سایت را در الکسا افزایش دهد. چرا که براساس منطق موتورهای جستجو، بک لینک بیشتر مساوی ترافیک بیشتر وب سایت و در نتیجه رتبه  بهتر در جستجوی موتورهای گوگل می باشد.
یکی از نکات مهم در لینک‎ها، خودداری در استفاده از تگهای no-follow برای لینک هایی است که به خود وبسایت منتقل می شوند زیرا ممکن است برای الکسا مبهم باشد.

 اشتراک مطالب در سایتهای اجتماعی

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی می تواند یک راه مناسب جهت به اشتراک گذاشتن مطالب وب سایت باشد. در اینصورت خیل عظیمی از بازدید کنندگان به سوی وب سایت کشیده خواهند شد و ترافیک و پیج رنک را افزایش می دهند.

 ارسال وب سایت به داخل دایرکتری ها

دایرکتری ها از جمله Dmoz و  Yahooشامل وب سایت هایی هستند که دسته بندی هایی مفیدی دارند و به لینک سایت کمک می کند که در جایی با رتبه بالا به وب سایت بک شود. این نوع بک لینک ها موجب افزایش ترافیک و رتبه صفحه خواهد شد.

 لینک بیلدینگ

السکا تعداد لینک های سایت را می شمرد. حرکت مجموعه لینک ها بطور مستقیم متناسب با افزایش رتبه الکسا است. یکی از راهای لینک بیلدینگ پیوند محتوا است. به این معنا که تبادل از بک لینک ها با بلاگ ها، با قرار دادن حداقل یک یا دو پست با کیفیت در هفته با وب سایت هایی که پیج رنک گوگل آنها بالای 3 باشد، می تواند رنکینگ سایت را در الکسا افزایش دهد.